PFS proti inkontinenci

Inkontinence je mimořádně citlivý a bohužel velmi častý zdravotní a sociální problém. Jedna ze tří žen trpí v některém období svého života inkontinencí. Ta může nastat kdykoliv, nejčastěji po porodu.Únik moči sám o sobě není nemoc, ale stav, který může mít mnoho různých příčin. Z tohoto vyplývá, že před samotnou léčbou inkontinence je nezbytné správně diagnostikovat příčinu a typ inkontinence. Každý typ lze efektivněji léčit tehdy, pokud se s léčbou inkontinence začne včas. Pacienti by se neměli léčit sami, ale vždy se obrátit buď na svého praktického lékaře, nebo ještě lépe na odborníka - urogynekologa nebo urologa.
MOŽNOSTI LÉČBY:
Gymnastika pánevního dna (Kegelovy cviky)
Posílení svalů pánevního dna je prvním terapeutickým krokem u méně závažné stresové inkontinence, nedoprovázené výrazným sestupem pánevních orgánů. Efekt posilování svalstva pánevního dna je zřejmý až po uplynutí poměrně dlouhé doby (až 3 měsíce) – je tedy nutná trpělivost, pravidelnost cvičení a správné provádění cviků.
www.tvmedicina.cz – beseda s fyzioterapeutem |
Elektrostimulace
Používá se běžně v ambulantní praxi i v domácím prostředí. Elektrostimulaci lze využít u všech typů inkontinence, u pacientek k doplnění rehabilitační péče, v případech kontraindikace či selhávání medikamentózní léčby.
Pesary
Léčba pesary je zavedena v gynekologické praxi, ale bývá často opomíjena. Pro řešení inkontinence se hodí dva typy – kostkový a kruhový s uretrální olivkou - jejich cena je však poměrně vysoká. Méně vhodný je klasický kruhový Mayerův pesar, včetně provedení z plexiskla.
Farmakologická léčba stresové inkontinence
Jejím účelem je zvýšit uretrální uzavírací tlak pomocí hladkých svalových vláken v utretře a příčně pruhované svaloviny svěračů a pánevního dna. V praxi toto využívá pouze úzký okruh pacientek spíše jako doplnění základních metod konzervativní léčby stresové inkontinence.
Operativní řešení stresové inkontinence
Úspěšnou chirurgickou metodou řešení inkontinence je aplikace tzv. TVT pásky (Tension free Vaginal Tape). Tato beznapěťová páska poskytuje oporu uvolněné močové trubici a navrací ji schopnost kontinence. Operační výkon lze provést v lokální anestézii, s dobou hospitalizace cca 2 dny. K úplnému zhojení je zapotřebí 4 - 8 týdnů.
Druhou nejčastěji používanou operační metodou je závěsná abdominální operace (kolposuspenze podle Burche). V současnosti se používá především při břišních gynekologických operacích a její efektivita je srovnatelná s operací pomocí volně uložené pásky.
Operační řešení ovšem není vhodné pro všechny pacientky – vždy určí lékař dle různých kontraindikací, typu a stupně inkontinence aj. hledisek.
Co je to PFS?
PFS (Pelvic Floor Stimulation) = stimulace pánevního dna. Je to metoda posilování svalů pánevního dna, pomocí které se odstraňují problémy s inkontinencí.
Elektrostimulací vnitřní vaginální sondou pomocí jemných elektrických impulsů dochází ke cyklickému stažení a vzápětí k uvolnění svalů pánevního dna a tím k jejich zpevnění.
U mužské inkontinence se využívá k posílení svalů pánevního dna mírných elektrických impulsů z vnitřní anální sondy.
UPOZORNĚNÍ: Zdravotní pojišťovna Škoda (209) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (211) připlácejí na pomůcky na posílení pánevního dna 500 Kč.
Podmínky:
1. předložení platebního dokladu
2. potvrzení od lékaře o stanovení příslušné diagnózy (N 39.3).
V jednání jsou VZP a další zdravotní pojišťovny.
Zajímavý článek na téma inkontinence:
http://www.azrodina.cz/5719-inkontinence-nechteny-unik-moci-u-zen-jak-mu-zabranit